Seši padomi kā mācīties braukt ekonomiski

octa-kasko
Ar ko atšķiras OCTA no KASKO?
January 24, 2017
autoskola
Autoskola Eksperts – Tava izvēle B kategorijas apliecības iegūšanai!
January 31, 2017
ekonomiska brauksana

Autoskolas Eksperts komanda ir sagatavojusi sešus vērtīgus padomus kā iemācīties braukt ekonomiski. Mūsu mērķis ir ne tikai apmācīt jaunos autovadītājus, lai tie iegūtu vadītāju apliecību, bet arī izglītot tos, lai tie prastu braukt ekonomiski un droši.

 

Mūsu instruktori rūpējas par to, lai jaunais autovadītājs iegūtu prasmes brauciena laikā paredzēt notiekošo uz priekšu.

 

1. Vadot B kategorijas automobili, jaunajam vadītājam jāseko līdzi ne tikai ceļa stāvoklim automobiļa priekšā, bet jāvērtē iespējamie traucējumi ceļu satiksmē gan tālu automobiļa priekšā, gan apkārt automobilim, lai laikus varētu sākt izmantot automobiļa inerci, ripināt to, izmantojot bremzēšanos ar motoru, iespējams, bez apstāšanās turpinot braucienu.

 

Nav droši izslēgt no pārnesuma vai ripināt vieglo automobili ar izspiestu sajūga pedāli!

 

Novērtējot satiksmes intensitāti un tās ietekmējošās bīstamās situācijas, šķēršļus vai gājējus redzamības attālumā un pārredzamības zonā, vadītājs var izvairīties no straujas bremzēšanas un ieskriešanās.

 

Iepriekšēja situācijas paredzēšana – bīstamības, sastrēguma, šķēršļa, tuvojošos meža zvēra vai pat aizliedzošā luksofora signāla drīza iedegšanās tālu automobiļa priekšā, kas saistāma ar savlaicīgu atbilstoša ātruma izvēli tikai atlaižot gāzes pedāli, taupīs degvielu neapšaubāmi.

 

 

2. Taupīgi darbojas arī degresīvais braukšanas stils. Ja vieglā automobiļa vadītājam jāizvēlas situācijas vai šķēršļa apbraukšana uzspiežot uz gāzes pedāļa, tad degresīvi braucot tas nozīmē, ka drošāk būtu to nedarīt, drīzāk atlaist gāzes pedāli un laideni piebremzēt!

 

Degresīva braukšana nozīmē atteikties no paātrinājuma, lai izvairītos no bīstamās situācijas ceļu satiksmē, tai vietā izmantojot palēninājumu. Braukšana var turpināties lēni, atlaižot gāzes pedāli, atbilstoši pārslēdzot pārnesumus, bet pārnesuma pārslēgšanas svirai atrodoties pārnesumā!

 

Svarīgi – spēja jaunajam vadītājam paredzēt iespējamos notikumus uz priekšu ( iepriekšējas bīstamības paredzēšana ).
3. Jaunajam vadītājam maršruts ir jāplāno. Jācenšas nebraukt sastrēgumstundās un izvairīties no vietām ar intensīvu satiksmi un ceļiem ar bojātu ceļa segumu.

 

ekonomiska brauksana 3

 

Ieteicams plānot braukšanas maršrutu pa ceļiem, kur uz nobraukto attālumu nesteidzoties var ietaupīt laiku, iespējama vienmērīga braukšana, ar mazāk apdzīvotām vietām, nedraud gaidīšana pie dzelzceļa pārbrauktuves, netiek veikti ceļa remontdarbi, nav vispār vai ir ierobežots skaits luksoforu, nedraud savaļas dzīvnieku iznākšana uz ceļa, īpaši diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos. Iekļauties plūsmā, ja tas ir droši un iespējams!
4. Pirms brauciena nesildīt motoru, ja tas nav nepieciešams. Brauciena laikā nedarbināt motoru tukšgaitā, ja iespējams atteikties lietot elektriskās komforta iekārtas, piemēram, klimata kontroli, sēdekļu apsildi, logu un spoguļu stiklu apsildi, vēsināšanas vai saldēšanas iekārtu u.c.
5. Aerodinamisko vieglā automobiļa ietekmi uz degvielas taupīšanu jaunais vadītājs uzlabot nevarēs. Vadītājam iespējams ieturēt gaisa pretestību izgatavotāja paredzētajās robežās, ja brauciena laikā automobilis nav klāts ar dubļiem, sniegu vai ledu. Vadītājs var atteikties no jumta bagāžnieka vai tām paredzētās konstrukcijas, automobiļa kravas nodalījumu regulāri atbrīvot no nevajadzīgā un salonā nevadāt līdzi lieku smagumu, turēt salona logus aizvērtus. Ja kopējo gaisa pretestību palielina ārējo detaļu deformācijas vai trūkst virsbūves plastmasas detaļas, tad automobilis jāremontē.

 

ekonomiska braukšana

Gaisa pretestību kvadrātiski ietekmē braukšanas ātrums!

 

Tas nozīmē, ja pa kādu lielumu jaunais vadītājs izmaina braukšanas ātrumu, tad par šī lieluma kvadrātu mainās gaisa pretestība. Piemēram, ja braukšanas ātrumu vadītājs samazina no 50km/h uz 40km/h, tad gaisa pretestība samazinās gandrīz divas reizes!

 

Gaisa pretestība tieši ietekmēs degvielas patēriņu.
6. Ja vieglajam automobilim ir paredzēts ieslēgt ECO režīmu, tad izmantojiet to!
Ieslēdzot ECO, mainās:

ekonomiska braukšana 2
-) pārnesumu pārslēgšanas punkti;
-) motora vadība un gāzes pedāļa reakcija;
-) darbība Start/Stop − motors var izslēgties automātiski, pirms automobilis ir pilnībā apstājies;
-) aktivizējot Eco Coast darbību − bremzēšana ar motoru tiek pārtraukta;
-) klimata kontroles sistēmas iestatījumi − dažas elektroierīces ir deaktivizētas vai darbojas ar samazinātu jaudu.